Brogsy

0

Wbrew pozorom określenie Brogue wcale nie oznacza konkretnego typu obuwia - tylko sposób jego zdobienia.

Ich początki są dość zaskakujące. Brogsy były początkowo pragmatycznym rozwiązaniem problemu irlandzkich chłopów oraz angielskich leśników, którzy w swoich solidnych butach roboczych wykonywali otwory, aby mogły one szybciej wysychać. Potem dziurkowania stawały się coraz bardziej delikatne, tracąc w końcu swoje praktyczne zastosowanie i wchodząc na stałe do świata mody. Swoją popularność na całym świecie zawdzięczają Edwardowi (książę Walii), który z upodobaniem nosił je podczas gry w golfa.

Berwick 4485 Tan RS


Wyróżniamy trzy podstawowe rodzaje brogsów:

 

  • Quarter-brogues - posiadają najmniej zdobień, ażurowanie tylko wzdłuż szwów, ale na nosku nie mają wybitego medalionu

  • Semi-brogues (half-brogues) - posiadają więcej zdobień lecz perforacje znajdują się z reguły tylko na przedniej części buta. Widoczne jest charakterystyczne przeszycie w poprzek za palcami - tzw. cap toe.

  • Full-brogues (w USA spotyka się nazwę wing tip) - posiadają więcej perforacji i przeszyć. Charakterystyczne są perforacje na czubku w kształcie rozety, a na cholewce przeszycia i dziurkowania w kształcie skrzydełek. Wersja long-wing-tip jest rozwinięciem rodzaju full-brogues, w której skrzydełka sięgają o wiele dalej - w okolice pięty. Wszystkie rodzaje mogą występować zarówno jako derby i oxford, a nawet monk z wyjątkiem longwing (tylko derby). Perforacji wykonuje się ręcznie. Średnica otworu wynosi ok. 3 mm, a odstęp pomiędzy nimi ok. 5 mm. Im więcej zdobień posiada but, tym więcej pracy trzeba poświęcić na jego wyprodukowanie.

Berwick 4344 Burgundy 


Na jakie okazje i do czego ubierać brogsy?

Obowiązuje zasada: im mniej przeszyć i perforacji posiada but, tym bardziej jest formalny i nadaje się bardziej na świąteczne okazje (np. śluby, rauty, pracy w firmach - gdzie obowiązuje bardzo konserwatywny dress code).

Brogsy są bardzo uniwersalne i nadają się w równym stopniu do biura, jak i na wyjście do restauracji, czy na zakupy. Pasują do garnituru oraz do dżinsów i chinosów. Brogsy w odcieniach brązu szczególnie nadają się do garniturów z „charakterem”, np. z tweedu czy z flaneli.

 


Budapestery

Budapester, często mylony jest z obuwiem full brogues, nie jest własciwie rodzajem obuwia lecz formą kopyta. Buty wykonane na takim kopycie są szersze i mają inny kształt nosków (bardziej zaokrąglone, wysokie i z większą ilością miejsca na palce). Najbardziej rozpowszechnionym wariantem Budapesterów jest derby full brogues.

Carlos Santos 6237 Brown Suede RS

La Zigne 7730 Whisky Grain

Komentarze do wpisu (0)

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl