Zbigniew Famula - Klasyczne buty

Słowniczek

Boxcalf
 
- rodzaj delikatnej skóry cielęcej, używanej do produkcji obuwia.
 
Brogues
- to stylowe buty z perforacjami, czyli wzorami ułożonymi z dziurek w skórze; na czubku posiadają delikatne zdobienia w kształcie rozety, a na cholewce w kształcie skrzydełek z dziurkowaniami i przeszyciami (full brogues); wyróżniamy trzy rodzaje brogsów: full brogues, semi (half) brogues i longwing;
Mogą one występować zarówno jako derby i oxford, z wyjątkiem longwing (tylko derby).
Często są mylone z obuwiem typu Budapester, które wygląda podobnie z tą różnicą, że jest szersze i ma inny kształt nosków (z większą ilością miejsca na palce).
 
Cap Toe
- tą nazwą określa się but, który w przedniej części posiada szew, oddzielający czubek buty od reszty.
Klasyczny Cap Toe występuje jako Oxford (z zamkniętą przyszwą) bez perforacji.  Obecnie można się spotkać z dziurkowaniami na czubku buta oraz z otwartą przyszwą.
 
Derby
- tradycyjne męskie buty, określane również nazwą Blucher (w USA) . Charakterystyczną cechą dla Derby jest otwarta przyszwa (przyszwa to część buta, która okrywa palce i podbicie oraz jest zakończona językiem, a obłożyna stanowi tylną i boczną część cholewki i ma dziurki, przez które przechodzi sznurowadło) czyli boki buta z dziurkami na sznurowadła są naszyte na wierzch przyszwy.
 
Goodyear Welted 
 
Metoda pasowego szycia obuwia zwana "Goodyear welt" polega na specyficznym połączeniu wierzchu buta, czyli cholewki z podeszwą. Jest ona łączona z paskiem skóry, zwanym ramą oraz z podeszwą wewnętrzną. W następnym kroku zszywa się podeszwę zewnętrzną z ramą. Taka konstrukcja pozwala na nawet wielokrotną wymianę podeszwy, znacznie wydłużając żywotność obuwia. 
Metoda "Goodyear welt" jest charakterystyczna dla wysokiej jakości obuwia wizytowego i biznesowego.
Przestrzeń, która powstaje dzięki zastosowaniu ramy (pasa), wypełnia się najczęściej warstwą korka (lub innego materiału, zapewniającego odpowiednią oddychalność i elastyczność).  
 
Oxford
 
- tradycyjne buty męskie; mają zamkniętą przyszwę, co oznacza, że dwie boczne części z dziurkami na  sznurowadła są wszyte pod spód przyszwy; uważa się, że to najbardziej elegancki typ obuwia;

Whole-cut (lotnik)

- wierzch wykonany jest z tylko jednego kawałka skóry; nie posiada żadnych przeszyć i ozdób w postaci dziurkowań czy perforacji; lotniki należą do oksfordów;


Social media